MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sosna w ogrodzie. Poznaj popularne odmiany, czyli sosnę pospolitą, górską, wejmutkę, drobnolistną i czarną oraz ich wymagania

​Katarzyna Józefowicz
Jedną z odmian sosny idealną do ogrodu jest kosodrzewina. Roślina ta  prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach.
Jedną z odmian sosny idealną do ogrodu jest kosodrzewina. Roślina ta prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach. beekeepx/Getty Images
Większość sosen to duże drzewa. Jednak kilka z nich ma odmiany o bardziej kompaktowym pokroju i mniejszych rozmiarach (uzyskane zwykle przez szczepienie), które można uprawiać nawet w małym ogrodzie. Polecamy najpopularniejsze odmiany. Zobacz, jakie warunki lubi sosna pospolita, górska (kosodrzewina), wejmutka, drobnolistna i czarna.

Spis treści

Sosna w ogrodzie – dlaczego warto ją mieć?

Rzadko które rośliny iglaste mogą pochwalić się tak wspaniałym, leśnym aromatem swoich igieł jak sosny, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w każdym ogrodzie. Zasługują na uwagę również dlatego, że nie są trudne w uprawie. Większość z nich dobrze znosi nasz klimat i jest w pełni mrozoodporna, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje głównie słońca i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Sosny nie oczekują również nawożenia, ani podlewania, gdyż nie są żarłoczne i dobrze znoszą suszę. Zwykle tolerują też zanieczyszczone powietrze i zasoloną glebę (choć zdarzają się też wyjątki jak np. sosna wejmutka).

Czytaj także: Olejek pichtowy na zatoki, kaszel i gładką cerę. Wypróbuj go do inhalacji i picia. Sprawdź, co kryje olejek z jodły syberyjskiej

Ich największym wrogiem jest natomiast mokre, ciężkie, zimne, gliniaste podłoże i cieniste stanowisko, na którym słabo rosną i stają się podatne na choroby. Mogą być też częściej atakowane przez szkodniki, m.in. mszyce: ochojniki i miodownice sosnowe.

Odmiany sosny idealne do ogrodu

Znanych jest ponad 100 gatunków sosny, ale do uprawy w przydomowych ogrodach polecanych jest głównie kilka z nich. Ich karłowe odmiany doskonale nadają się do tworzenia ciekawych kompozycji rabatowych, a także sadzenia na skalniakach, w ogródkach żwirowych lub przy schodach. Niektóre sosny można również uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Zdarzają się także odmiany zadarniające lub okrywowe, dzięki którym można osłonić nieefektowne fragmenty ogrodu.

Sosny ogrodowe to m.in.:

  • sosna pospolita,
  • sosna górska (czyli sosna kosodrzewina),
  • sosna wejmutka,
  • sosna drobnokwiatowa,
  • sosna czarna.

Warto przeczytać też:

Sosna pospolita to królowa wśród ogrodowych sosen

Jak większość sosen odmiana pospolita jest światłożądna, ale doskonale znosi mróz, suszę i jałowe podłoże. Niestety, gorzej radzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem, dlatego lepiej nie uprawiać jej w centrach miast. Roślina ma za to mnóstwo pięknych odmian, z których kilka wyróżnia się kompaktowym rozmiarem: „Beuvronensis”, „Hillside Creeper”, „Globosa Viridis”, „Ksawerów”, „Albyns”, „Moseri”, „Repens”, „Nana Compacta”, „Viridis Compacta”.

Sosna górska nazywana kosodrzewiną

Sosna kosodrzewina to gatunek, który poza słonecznym stanowiskiem i przepuszczalną glebą nie ma żadnych, szczególnych wymagań i jest wyjątkowo tolerancyjny na warunki uprawowe, choć nie lubi mokrej i ciężkiej gleby. Z natury sosna górka jest gatunkiem bardzo zmiennym, występującym w różnych formach i rozmiarach. Ma też wiele odmian o kompaktowym pokroju, doskonale nadających się do uprawy w małych ogrodach. Na uwagę spośród nich zasługują m.in.: „Little Goldstar”, „White Tip”, „Sherwood Compact”, „Mops”, „Ophir”, „Wintergold”, „Hesse”, „Varella”, „Schweizer Tourist”, „Dezember Gold”.

Sosna wejmutka ma spore wymagania

Niestety sosna wejmutka, choć chętnie uprawiana w ogrodach, jest jedną z bardziej wymagających sosen. Bezwzględnie oczekuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Jest wrażliwa na zacienienie, mokrą, gliniastą glebę oraz zasadowy odczyn podłoża. Źle znosi też zasoloną glebę. Występuje natomiast w kilku atrakcyjnych odmianach o kompaktowym pokroju w tym min.: „Radiata”, „Krügers Liliput”, „Sea Urchin”, „Greg”, „Tiny Curls”, „Minima”, „Green Twist”.
Uwaga: unikajmy sadzenia wejmutki w pobliżu porzeczek, ponieważ sprzyja to rozwojowi choroby grzybowej (rdzy), występującej na tych dwóch roślinach.

Zobacz też:

Sosna drobnokwiatowa

Podobnie jak inne sosny odmiana drobnokwiatowa jest światłożądna, ale lubi nieco bardziej wilgotne powietrze i podłoże. Nie toleruje cienia oraz mokrej, ciężkiej gleby. Jest też nieco mniej mrozoodporna od innych, popularnych sosen (znosi mróz do ok. -23°C/-21°C). Jej odmiany polecane do uprawy w mniejszych ogrodach to m.in.: „Tanima-no-yuki”, „Goldilocks”, „Shizukagoten”, „Gyok-kasen”.

Sosna czarna kocha słońce

To kolejna interesująca sosna, którą można posadzić w ogrodzie. Gatunek jest jednym z najbardziej odpornych na zanieczyszczenia powietrza, suszę i zasolenie gleby. Nie toleruje natomiast zacienienia i preferuje gleby zasadowe. Do jego odmian o kompaktowym pokroju należą min.: „Nana”, „Pierrick Brégeon”, „Spielberg”, „Wurstle”, „Syców”. Wśród popularnych w ogrodach sosen, znajdują się też karłowe odmiany kilku innych gatunków, w tym min.: s. Banksa, s. bośniackiej i s. limby.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sosna w ogrodzie. Poznaj popularne odmiany, czyli sosnę pospolitą, górską, wejmutkę, drobnolistną i czarną oraz ich wymagania - RegioDom.pl

Wróć na lubon.naszemiasto.pl Nasze Miasto