MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Padł gotujący krew w żyłach rekord! Tak gorąco nie było jeszcze nigdy, a lato dopiero się zaczęło. Musimy przyzwyczaić się do upałów?

Justyna Madan
Justyna Madan
W lipcu padł rekord globalnej temperatury. Na świecie jest coraz bardziej gorąco. Jak zachowywać się w czasie upałów, żeby przetrwać ten trudny czas?
W lipcu padł rekord globalnej temperatury. Na świecie jest coraz bardziej gorąco. Jak zachowywać się w czasie upałów, żeby przetrwać ten trudny czas? 123rf
Wszystko wskazuje na to, że kryzys klimatyczny ma się niestety całkiem dobrze. Poniedziałek, 3 lipca 2023 był najgorętszym w historii dniem pod względem średniej temperatury na świecie. Gorąco powyżej normy było też w czerwcu. Fala upałów przeszła od południa Stanów Zjednoczonych przez północą Afrykę po Chiny i Antarktydę. Tak gorąco jeszcze nigdy nie było, a może być gorzej.

Spis treści

Jeden z pierwszych dni lipca tego roku był najgorętszym dniem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, podało amerykańskie Narodowe Centrum Prognoz Środowiskowych. Średnia globalna temperatura osiągnęła wówczas 17,01 st. C, pobijając rekord z sierpnia 2016 r. wynoszący 16,92 st. C.

- Niestety, zapowiada się, że będzie to tylko pierwszy z serii nowych rekordów ustanowionych w tym roku jako rosnąca emisja dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Gazy w połączeniu z rosnącym zjawiskiem El Niño podnoszą temperaturę do nowych rekordów – powiedział Zeke Hausfather, naukowiec z Berkeley Earth.

Jest coraz bardziej gorąco

Pomijając jeden dzień z najwyższą temperaturą, na całym świecie z roku na rok jest coraz cieplej. Pokazują to analizy naukowców. W czerwcu 2023 przez kilka dni średnie globalne temperatury były wyższe o ponad 1,5 st. C w porównaniu do okresu sprzed epoki przemysłowej. Chociaż wydawać by się mogło, że jest to niewiele, to ogromna zmiana dla naszej planety, a konsekwencje mogą być niezwykle poważne.

W maju, kiedy to temperatura powierzchni oceanów była niespotykanie wysoka, jak na tę porę roku, Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała raport wskazujący na 66 proc. prawdopodobieństwo, że średnia roczna temperatura na świecie w latach 2023-2027 będzie o ponad 1,5 st. C wyższa od poziomu sprzed epoki przemysłowej przez co najmniej rok.

- Świat właśnie doświadczył najcieplejszego początku czerwca w historii, po maju, w którym było mniej niż 0,1 st. C chłodniej niż najcieplejszy maj w historii. Monitorowanie naszego klimatu jest ważniejsze niż kiedykolwiek, aby określić, jak często i jak długo globalne temperatury przekraczają próg 1,5 stopnia. Każdy ułamek stopnia ma znaczenie, aby uniknąć jeszcze poważniejszych konsekwencji kryzysu klimatycznego – powiedziała zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service (C3S), Samantha Burgess.

Kraje świata zmagają się z upałami

Z długoterminowej prognozy pogody, którą regularnie podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wynika że tegoroczne lato w Polsce będzie wyjątkowo gorące. Aż do września IMGW przewiduje temperatury powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Południowe Stany Zjednoczone zmagają się w ostatnim czasie z intensywnymi upałami, a eksperci wskazują, że jest to efekt kryzysu klimatycznego spowodowanego przez człowieka. W niektórych częściach Chin trwa fala upałów, z temperaturami powyżej 35 st. C. W Afryce Północnej temperatury zbliżają się do 50 st. C.

Nawet Antarktyda, gdzie obecnie trwa zima, zarejestrowała anomalnie wysokie temperatury. Słońce jest bardziej intensywne, a to przyspiesza topnienie lodowca. Ukraińska baza badawcza Vernadsky, na rozległym, zamarzniętym kontynencie na argentyńskich wyspach, niedawno pobiła lipcowy rekord temperatury z odczytem 8,7 st. C.

- Ludzie na całym świecie już odczuwają skutki zmian klimatycznych, od fal upałów, pożarów i zanieczyszczenia powietrza po powodzie i ekstremalne burze. Globalne ocieplenie nasila również straty w uprawach i rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, a także migrację – wymienia Jeni Miller, dyrektor wykonawczy Global Climate and Health Alliance z siedzibą w Kalifornii.

Dodała również, że „wydobycie wykorzystanie węgla, ropy i gazu szkodzi zdrowiu ludzi, jest głównym motorem ocieplenia i jest niezgodne z przyszłością zdrowego klimatu.”

Klimatolog Friederike Otto z Grantham Institute for Climate Change and the Environment w brytyjskim Imperial College London był jeszcze bardziej bezpośredni i podsumował panującą sytuację krótkim zdaniem: „To wyrok śmierci dla ludzi i ekosystemów.”

Jak zachowywać się w czasie upałów?

Jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 30 st. C należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Jak podaje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, należy wówczas:

  • kontrolować temperaturę powietrza w domu lub mieszkaniu (max. 32 st. C w dzień i 24 st. C w nocy);
  • wietrzyć dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
  • zamykać i zasłaniać okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • wyłączać w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
  • unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
  • unikać forsownego wysiłku fizycznego;
  • spędzać w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu;
  • chłodzić organizm (chłodne prysznice, zimne okłady, jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
  • nawadniać organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew).

Źródło: The Guardian, Copernicus Climate Change Service, Serwis RP, IMGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubon.naszemiasto.pl Nasze Miasto